אידיאל הזוגיות

פבר 21, 2021 |

צריך לנפץ את האידיאל שיצרנו בתוכנו על דמותה של הזוגיות, רק כך נוכל להקימה באמת. אנחנו נוטים להתרפק על הבלתי מושג, על משהו שלא קיים בעולם הזה. תשאלו כל אישה מה היא הייתה רוצה למצוא בבן הזוג שלה, ומיד, בין המילים, תבצבץ אכזבה. בחזית הראשונה של הרצונות תופיע הנוחות הכלכלית, מעמד חברתי נוח, אך מיד לאחר מכן היא תדרוש הבנה, הדדיות, עזרה, אמפתיה, והיא צודקת, האישה. חשוב כסף, מעמד וכל היתר, אבל אז מגיעים החיים עצמם ומזמנים הפתעות שונות ומשונות, שלא נלקחו בחשבון בתחילת הדרך הזוגית. משום שאי אפשר להאשים את החיים בתפניות החדות שהופיעו לאורך הדרך, מופנית האצבע המאשימה אל הדבר הזמין הממשי יותר, בן הזוג. הוא זה שלא הביא פרנסה, בגללו נדחקנו אל שולי החברה, הוא שימש כמודל חיקוי רע לילדים, ועוד כהנה וכהנה טענות ומענות, שעיקר האשמה בהן הם ובכן, החיים עצמם.

באופן פרקטי, מה עלינו לעשות כדי לזכות בזוגיות טובה? להניח לאידיאל, ולעבוד עם מה שיש. לא בסרקסטיות, אלא באמת ובתמים ומכל הלב. להתמסר לפרויקט הזה ולהזיז אותו שוב ושוב בחזרה אל המסילה. גם אם עפים גיצי זעם מדי פעם, ואפילו מדי יום ביומו, לא לוותר. ככה נוכל להיכנס לאחד הקרונות של הרכבת הזו ולנוח מדי פעם, עם תחושת סיפוק של הגעה אל היעד. מה שכן, אסור להירדם לזמן רב מדי, כי זו רכבת הידועה ככזו הנוטה לרדת מהפסים מעת לעת.

זה לא נשמע אולי כמתכון לזוגיות טובה, אבל זה המקסימום שאליו ניתן לכוון, ואם נשכיל להקטין ציפיות ולהסתפק בזה, הרווח הוא שלנו. למה זה עובד ככה? הרב ברוך שלום הלוי אשלג אמר פעם, שאהבה נקנית על ידי מעשים. בזה שאדם נותן מתנה של ויתור, אזי כל מתנה ומתנה שהוא נותן, הוא כמו כדור, שעושה חור בלבו של האחר, ומהרבה חורים נעשה מקום חלל. ואז נכנסת האהבה של נותן המתנות במקום החלל הזה. חמימות האהבה מושכת אליה ניצוצי אהבה ומשתי אהבות מתרקם לבוש אהבה, שהלבוש הזה מכסה את שניהם. 

Posted in: הבלוג שלי

Comments are closed.