איך יוצאים מדיכאון

ספט 29, 2020 |
לחיות עם דיכאון

כולנו מחכים למציאת תרופה לקורונה, אבל מזניחים את התרופה למגפה הרבה יותר גרועה ושכיחה, מגפת הדיכאון. אמנם יש הרבה תרופות נוגדות דיכאון, אבל יש גם תרופות הרבה יותר טובות, טבעיות כאלו שלא מתמכרים אליהן. התרופה הכי טובה ובדוקה היא : לא להיכנס לדיכאון מלכתחילה. זו נשמעת תרופה קצת טיפשית אבל כך אנחנו חיים את רוב חיינו. מצחצחים יום יום שיניים כדי לא להגיע לטיפול שורש, עושים ספורט כדי להישאר בריאים, ועוד הרבה דוגמאות כאלו.
ברפואה הסינית העתיקה היה נהוג לשלם לרופא כל עוד החולה היה בריא, כי תפקיד הרופא הסיני הוא לא לרפא את החולה אלא להשאיר אותו בריא. התרופה הטובה ביותר בכדי להימנע מדיכאון, היא למצוא משמעות בחיים, זה לא חייב להתבטא בהכרח בחיפוש אחרי ההארה הקוסמית, בסופו של דבר החיים שלנו בנויים בצורה פשוטה: זוגיות, משפחה, חברים, קריירה , תחביבים, בילויים, והתפתחות רוחנית. כשאנחנו עושים בדיקות דם, הרופא מסתכל על מספר פרמטרים: כולסטרול רע , כולסטרול טוב, סוכרים וכדומה. כך גם אנחנו
יכולים להסתכל על המעגלים של החיים שלנו ולוודא שהם לא נמצאים במגמה שלילית. כדאי להשקיע בכל אחד מהמעגלים הללו, בדרך כלל נדרשת השקעה קטנה של זמן בכדי לשפר את המדדים הללו או לפחות לשמור אותם ברמה סבירה.
אם כל זה לא עזר והגענו למשבר, כזה שאנחנו לא רואים איך יוצאים ממנו, כזה שמכניס את האדם למצב של חוסר תקווה ייאוש ודיכאון. גם כאן יש תרופה די ידועה. אפשר ללמוד אותה דווקא מחברות הייטק. חברות הייטק נכנסות למשבר כל מספר שנים בדרך כלל כל 5-10 שנים, הן נמצאות בסביבה משתנה בקצב מטורף, וכל הזמן מגיעים מתחרים חדשים, צעירים, ורעבים להצלחה. כשחברת הייטק נכנסת למשבר היא עושה שני דברים, מורידה שומנים ומשקיעה כסף ומשאבים בדברים שיוציאו אותה מהמשבר. גם האדם הפרטי צריך לעשות אותו דבר כשהוא נכנס למשבר. הוא חייב להפסיק להשקיע בכל מה שמבזבז לו אנרגיה וזמן, ולהתחיל להשקיע במה שיוציא אותו מהמשבר. מי שלא עושה את שני הדברים האלו מסתכן בכך שהמשבר יהפוך לדיכאון ומשם כבר ממש קשה לצאת.
למשל אדם במשבר אחרי פרידה מבן או בת זוג יכול להחליט להפסיק להשקיע זמן בבילויים ולהתחיל להשקיע בקורסים שעוזרים לו להיות בן זוג טוב יותר או להתחיל להשקיע בהתפתחות רוחנית, הכי חשוב זה לא להיות פסיבי לא לשבת בבית ולאכול את הלב.

Posted in: הבלוג שלי

Comments are closed.