בדידות בנישואים – יש דבר כזה

דצמ 11, 2020 |
"הסיבה הבולטת לבדידות בנישואים היא ההתרחקות הרגשית"

זוגות מחליטים להינשא מתוך צורך בשייכות, צורך המופיע בדרגת חשיבות גבוהה בסולם מאסלו. הם נכנסים למערכת הזוגית במחשבה שהם יחוו לעד את תחושת השייכות ביניהם, תחושה שתאפשר להם לשרוד, שהנישואים יתנו להם ביטחון, אהבה, תחושת ערך עצמי. נישואים ללא תחושת שייכות גורמת להשלכות קשות בבני הזוג. אחת ההשלכות הקשות היא בדידות בנישואים. תחושת השייכות היא דחף אנושי המורכב משני מרכיבים. האחד: צורך באינטראקציה פיזית ורגשית עם בן זוג תומך, אמפתי ומתגמל. השני הוא הצורך האנושי והישרדותי, דהיינו מגן מפני כאב הבדידות, קשר פיזי רגשי שיספק תחושת ביטחון.

הסיבה הבולטת לבדידות בנישואים היא ההתרחקות הרגשית ההולכת ומעמיקה. אלה המרגישים בדידות רגשית בנישואים מבלים עם בני זוגם פחות ופחות דבר המעמיק את הבדידות אפילו יותר. אם היו מבלים יותר היו יכולים למנוע את תחושת הבדידות, אך נוצר מצב הפוך. הגנה מפני בדידות רגשית במערכת הזוגית היא ברית נישואים מוצלחת בין בני הזוג, ברית המספקת להם תחושת ביטחון ומילוי הצורך לשייכות. ריחוק בין בני זוג הוא פועל יוצא של מערכת זוגית המאופיינת בביקורת פוגענית, האשמה, פגיעה רגשית והעלבת בן הזוג. נישואים המאופיינים ביחסים כאלה מובילים לבעיית דיאלוג ובעקבותיו קושי בפתרון הבעיות והמצבים שיש בהם קונפליקט. ככל שהמצב מתמשך בני הזוג מתרחקים עוד ועוד. כל ניסיון לדיאלוג מתפוצץ במריבה, המריבות הבלתי פתורות עומדות בין בני הזוג והמערכת הזוגית הולכת ומתדרדרת עד לכדי שני קווים מקבילים ללא השקה, הנישואים הופכים להיות ריקים ותחושת הבדידות בנישואים מכאיבה רגשית. 

תסמינים המנבאים בדידות בנישואים: תחושת אכזבה מבן הזוג, ציפיות הולכות ומתמעטות מבן הזוג,  הרגשה של לבד במערכת הזוגית. הרגשה של חוסר רגישות של בן הזוג לאחר, בן זוג שמשתף פחות ופחות ברגשותיו, בני זוג שמאבדים את הקרבה הרגשית והפיזית ביניהם, הרגשת ריקנות במערכת הזוגית שמובילה להרגשת התנתקות עד לכדי בדידות במערכת הזוגית. החסך המתמשך, חוסר האינטראקציה הזוגית, התהום ההולכת ומעמיקה  מביאה לשייכות שהולכת ונעלמת עד לכדי בדידות רגשית בנישואים.

Posted in: הבלוג שלי

Comments are closed.