דיכאון חורף – האם סובלים ממנו בארץ ומה אפשר לעשות נגדו?

אוג 13, 2020 |

המושג דיכאון חורף למעשה מטעה את הציבור ובראש ובראשונה את האנשים באוכלוסיה הסובלים מהמצב הזה, הדיכאון אינו תוצאה של התנאים בחורף כמו הקור או גשם אלא רק של החושך ששורר בחורף בארצות בחצי הכדור הצפוני. גם בארצות יותר חמות, כמו ישראל, אנשים הסובלים מדיכאון חורף ונמנעים לעיתים לפנות לטיפול בגלל הדעה הרווחת ש"בישראל אין חורף". ללא ספק בארצות יותר צפוניות, שבהם יש אזורים שבהם בחורף אור היום הוא באורך שעות בודדות התופעה נפוצה יותר. מעריכים שכ-5% מהאוכלוסיה סובלים מדי שנה מדיכאון כזה ועוד כ-25% סובלים מתסמינים קלים שלא מחייבים שום טיפול. אין הערכות מספריות רשמיות על אחוז האוכלוסיה שסובל מדיכאון חורף בישראל אבל ההנחה אצל אנשי מקצוע שמדובר על מספרים דומים לארצות הצפוניות.

הסיבה לתפוצה של דיכאון חורף בארץ שלנו, שבה החורף לא בדיוק קר כמו באירופה, היא שהמנגנון שעומד מאחורי דיכאון החורף אינו קשור כלל לטמפרטורה אלא למנגנון של גוף האדם שמאט את פעולתו בזמן החורף כמו שהאבולוציה לימדה אותו במשך זמן ארוך. הגורם השני שעומד מאחורי התופעה הוא שעות האור הקצרות בזמן החורף, זה האיתות לגוף שהגיע הזמן להאט את הקצב. העובדה שאנחנו חיים היום בעולם מודרני והמשימות במקום העבודה לא מופחתות בחורף לא עושות רושם על הביולוגיה של האדם והדיכאון הוא תוצאה ישירה של ההתפתחות שלנו. כמו בסוגי דיכאון אחרים, דיכאון של חורף מופיע יותר אצל אנשים עם נטייה כללית לדיכאון ויש לשים לב אליהם באופן מיוחד.
אז מה צריך לעשות על מנת לטפל בדיכאון של חורף בארץ ? הדבר הראשון הוא המודעות לכך שהתופעה קיימת, אולי אצלכם ואולי אצל מי שקרוב אליכם. הדבר השני שצריך לזכור הוא שהתופעה חולפת, כאשר בקיץ שעות האור יחזרו הדיכאון יעלם. לכן במידה והמצב לא קשה באופן מיוחד, מספיק לבצע צעדי מנע פשוטים. הצעד הראשון הוא להיחשף לאור בצורה יזומה ככל שניתן בכל הזדמנות. כמו כן עדיף להימנע משינה במשך היום, במידה וזה מנהג שלכם, היות ושינה כזו מאריכה את הזמן שאתם שוהים בחושך בשעות הערב. קיימים גם טיפולים באור למקרים יותר קשים שניתן לבצע, מומלץ להימנע ככל האפשר מתרופות היות ויש ביטחון שהמצב יחלוף בזמן ידוע. שנעבור ביחד את החורף בשלום!
לקריאה נוספת: https://www.kab.co.il/lp/10-%D7%93%D7%91%D7%A8%D7%99%D7%9D-%D7%A9%D7%9C%D7%90-%D7%99%D7%93%D7%A2%D7%AA%D7%9D-%D7%A2%D7%9C-%D7%93%D7%9B%D7%90%D7%95%D7%9F/

Posted in: הבלוג שלי

Comments are closed.