האמת בתקשורת

יונ 1, 2020 |

אחד הדברים שאנחנו מאד מושפעים ממנו היום זו התקשורת, המילה תקשורת מדברת מעצמה על יצירת קשר, קשר בן אנשים, היום בעידן התקשורת אנחנו נחשפים לים של הודעות ,דעות, מאמרים, שרובם אם לא כולם מופץ ע"י אינטרסנטים.

מצד אחד אתה נמשך לדעת מה קורה בעולם שלנו, בסביבה שלנו, איך לתכנן את צעדיך מבחינה כלכלית, מה קורה מבחינה פוליטית, חברתית, ופה אדם צריך לעשות בחירה מתוך המבול הזה של ערוצי תקשורת, במי לבחור, במי להאמין, וזו בעיה בעידן הזה של הפייק ניוז שאי אפשר לדעת מה האמת.

והשאלה אם יש דבר כזה שניקרא אמת, אמת של מי? לכל אחד יש את האמת שלו שמגיעה מתוך הרצון שלו מתוך האמונה שלו, לאדם שמזוהה אם דעה כלשהי זה מאד פשוט הוא בוחר את אמצעי התקשורת שמפיץ דעות הדומות לשלו, אבל מה עושה אדם כמוני שרוצה לדעת באמת את האמת.

לומר את האמת, במחשבה שנייה בטוח שגם לי יש איזושהי אמת שנסתרת אצלי, אדם לא גודל בחלל ריק, והוא בטוח מושפע מההורים מהחברים מהסביבה מהמדינה שבה הוא גודל,ואז ברור שהוא מזוהה יותר אם מה שקרוב ללבו, ברור שהאמת של הפלסטיני זו לו האמת שלי ,והאמת של בעל עסק זו לא האמת של הפועל וככה הלאה.

צד נוסף בתקשורת שרציתי לבחון זו רמת הקשר שהיא בונה ביננו,תקשורת כמו שהזכרנו כשמה כן היא לקשר בין אנשים, וכשאתה בוחן זאת לעומק אתה שואל את עצמך, מקשרת למה? רוב הכותרות בעמודים הראשונים מביאים לנו תמיד ידיעה על מיקירם רעים, הרבה מאד ידיעות  נוגעות להפצת שנאה, להפצת רכילות, ידעות הפוגעות איש ברעהו , כל הסקופים עוסקים תמיד בפרסום  במשהו לא טוב שקרה בקשר בין אנשים, ומה שדפוק פה, שלזה אנחנו נמשכים, למקום  שמספק לנו איזשהו בידור,סיפוק שלמישהו יותר רע מאשר לי,ואתה רואה שמיום ליום מתפרסמות ידיעות יותר גרועות,וכאילו שהתקשורת מלבה את האש בחברה,יוצרת יותר מחלוקות, ומפיצה יותר שקרים, יותר פייק ניוז, 

והשאלה לאן אנו נגררים, איזה דוגמאות מקבל הדור הצעיר, איזו חברה אנחנו יוצרים פה,

אני כשלעצמי הייתי מנוי של עיתון "ידיעות אחרונות" מעל 20 שנה,במשך חצי שנה היה מגיע העיתון לבית ואני זרקתי אותו לזבל כשהוא סגור, עד שביטלתי את המנוי, גם היום אני בקושי שומע חדשות פעם ביום בכדי לא להיות מנותק מהעולם של הפייק ניוז,

משהו מאד לא טוב קורה לנו, חייבים שינוי, כנראה שעוד אין מספיק אנשים שמרגישים כך. והשאלה מה הלאה ?                                        

Posted in: הבלוג שלי

Comments are closed.