למה יש שנאה בעולם?

ינו 31, 2021 |

כתוב " עַיִר פֶּרֶא אָדָם יִוָּלֵד" (איוב), כולנו באנו לעולם כשיש לנו רצונות אגואיסטים וכל מטרתנו עד סוף ימינו לספק את צרכי עצמנו. קצת מביך להודות בכך, אנו רואים זאת מגיל צעיר בילדים, לא אוהבים לחלוק "ברכושם", עם הזמן מתפתחת מודעות ורגישות בילד לצרכי החברה (נכנה זאת כך) אבל כל הזמן יש מאבק פנימי בין לתת לבין לקבל, אפשר לומר שזה לגמרי טבעי.

מסקנה ראשונה היא שכולנו אגואיסטים, ללא יוצא מהכלל, וככל שאנו מפותחים יותר, יש לנו רצונות אגואיסטיים גדולים יותר:  אוכל, מין, משפחה, כסף, כבוד, השכלה. אבל איך כל זה קשור לשנאה? ניקח לדוגמא את האומה הגרמנית, שהיא ללא ספק הייתה  חברה מאוד מפותחת, שם התרחשה השנאה הגדולה ביותר, שנאה שהיא לא אנושית אם אפשר כך לומר. ככל שאנו מפותחים יותר אנו רוצים לגלות יותר, להשיג, לשלוט, האגו שלנו גדל ואם אין משהו שמאזן את האגו הזה הוא באופן טבעי רוצה לבלוע את כל העולם בעצמו, בלי להתחשב בטבע, בחיות, באדם, אלא אך ורק בעצמו.

"מסקנה ראשונה היא שכולנו אגואיסטים"

בטבע, הכול קיים בהרמוני., יש איזון בין טוב ורע, החיות לא ייקחו יותר ממה שהן זקוקות לו, חיה לא אוכלת חיה אחרת מתוך הנאה אלא רק מתוך צורך בסיסי קיומי. אצל האדם זה לא כך, אנו צורכים הרבה יותר מאשר אנו צריכים. אין בנו איזון. הטבע האגואיסטי שבנו רק גדל וגדל וכגודל האגו כך גודל השנאה.

אנו צריכים להגיע לאהבה. להיות בהרמוניה כמו בטבע. כדי להגיע לאהבה אמיתית, אנו צריכים להתנהג כמו בטבע – לקחת מעט לעצמנו, רק בשביל הכרחיות וכל השאר לתת. אם היינו חיים בעולם כזה האם היו צרות, האם הייתה שנאה? נקודה למחשבה…

Posted in: הבלוג שלי

Comments are closed.