לקרוא את הספר או לחכות לסרט?

יונ 29, 2020 |

הרי לכם בעיה שמלווה את האנושות מתחילת המאה ה 20 ופתרון טוב לא נראה באופק: קראתם ספר טוב, תלכו לראות את הסרט ?  או יותר נפוץ בימינו: ראיתם סרט טוב, תלכו לקרוא את המקור ? החוסר מתשובה ברורה נובע בין היתר בגישות שונות של העברת ספר לקולנוע, שזה רובה המקרים, או של ההעברה מהקולנוע על הספר.

אין דוגמה יותר טובה מהשנים האחרונות מאשר הסרט נוצר על בסיס ה "מדריך לטרמפיסט בגלקסיה" שכתב דאגלס אדמס. גילוי נאות, אני מכיר את ארבעת ספרי הטרילוגיה בעל פה. ראשית הייתה העובדה המצערת שהסרט נוצר מספר שנים אחרי מותו של דאגלס בגיל 49, עובדה שעוררה חשש, לא בלתי מוצדק בדיעבד, לפרשנות לא טובה להומור שלו. היה משמח לראות שיוצרי הסרט בחרו לפרש אותו באופן שונה ממה שמתואר בספרים, בין היתר כי לעולם לא ניתן היה להעביר את התחושה של הספר למסך הגדול. כלומר, פרשנות בטעם טוב על סרט היא שיטה טובה ואז מומלץ בחום ללכת, גם כאשר מרווין הרובוט מוצג בצורה אפילו יותר מוקצנת.

טריילר המדריך לטרמפיסט בגלקסיה

בקצה השני של הסקלה יש את הניסיון להעביר את המסר ורוח הספר באופן מדויק. למרבה הצער, זה כמעט אף פעם לא מצליח. זוכרים את הסרט "עשרת הדיברות" ? הביקורת הכי קצרה שאפשר לתת זה משפט פשוט וקצר: "הספר יותר טוב". מצער לחשוב שיש אנשים בדור שלנו שחושבים ברצינות שפרעה נראה כמו יול ברנר או, יותר חמור, שמשה נראה כמו צ'רלסטון הסטון. אבל ככה זה היה בשנות ה 50 ובמידה ונשאר לכם קצת חוש הומור מהסרט של דאגלס אפשר ליהנות מעשרת הדברות למרות אורכו.

איפה שהוא באמצע אלה הסרטים המצוירים. שוב האתגר היה השראה ל "נסיך מצרים" אבל הפרשנות כאן הרבה יותר מקלילה מאשר סרטו של ססיל ב. דה-מיל. תוסיפו לזה את קולה המצמרר של עפרה חזה עם מידה לא מבוטלת של הומור עצמי ותקבלו מוצר מאד מהנה שאפשר לצפות בו יותר מפעם, או במקרה של הילדים שלי, יותר מאלף פעם, אבל מי סופר. אף אחד לא יוצא ממש רע, אין רשעות מובנית אפילו בדמויות שהן לכאורה"רעות", והביסוס על התנ"ך נראה מתאים. 

אז תודה למי שהעז להעביר טקסט למסך, ותודה על הדגים !

Posted in: הבלוג שלי

Comments are closed.