המדדים החברתיים של הקורונה

מרץ 26, 2021 |

במהלך החודשים האחרונים אנחנו עסוקים כמעט באופן אובססיבי במדדים של בדיקות הקורונה, כמות הבדיקות, כמות המאומתים, כמות החולים, כמות המונשמים. כל יום מתחיל בסקירה של המדדים הללו בחרדה. הממשלה עושה הכל להוריד את המספרים, סגר מלא, סגרים על אוכלוסיות מסוימות, העיקר להוריד את המספרים, אבל בלי לשים לב המציאות גם מבצעת לנו באופן יומיומי בדיקה של העמידות החברתית שלנו. המציאות מודדת לנו כל יום את הערבות ההדדית, את הלכידות החברתית, את הסובלנות בין אוכלוסיות ואת עוצמת השנאה וההסתה. 

תמיד חשבנו שבמדינת ישראל יש לנו ערבות הדדית, הדגמנו את זה כל פעם בזמני מלחמה, כשכולם מתלכדים יחד, שוכחים את כל המריבות, הפוליטיקאים והתקשורת מפסיקים את ההתנצחויות הרגילות. גם האזרחים תמיד ידעו להיכנס תחת האלונקה, אנשים חזרו מחו"ל בכדי להתגייס לצבא, אחרים חילקו מזון חינם בטרמפיאדות, אבל בבדיקות החברתיות של המלחמה בקורונה 2020 קיבלנו תוצאות חדשות ושונות לחלוטין. מדדים שנמצאים מתחת לטווח התחתון בערבות הדדית ולכידות חברתית ומעל הטווח העליון בשנאת חינם והסתה. 

החברה שלנו היא כמו אדם שתמיד חשב שהוא בריא ופתאום מגלה שרמת הסוכר, השומנים והכולסטרול שלו בדם נמצאת בשמיים. הרופא אומר לו שזה מאוד מסוכן, שהוא חייב להוריד את רמות האלו באופן מיידי, לאכול נכון, להתאמן ולהוריד לחצים. ואצלנו? אמנם מדי פעם מישהו זורק איזו מילה על הצורך בערבות הדדית בטלוויזיה, אבל ממשיך מיד להאשים את הצד השני בהפרות של הסגר או בכל האשמה אחרת. אנחנו צריכים לעשות בדיוק ההפך, למנות פרוייקטור לאיחוד העם, להתחיל לבדוק באופן יומיומי את המדדים החברתיים שלנו, להכין תוכניות לאיחוד העם, לממן אותה, לבצע ולעקוב אחרי מה שקורה במדדים החברתיים. מדי פעם אולי מישהו יזכיר בטלוויזיה שיש גם בעיה של קורונה אבל זה לא העיקר. יתכן שאחרי שנפעיל תוכנית כזו והמדדים החברתיים שלנו יהיו טובים ותקינים, הקורונה פשוט תפסיק להוות בעיה עבורנו. היא פשוט תיעלם באותו אופן שבו התחילה.      
https://www.kab.co.il/lp/%D7%A2%D7%96%D7%A8%D7%94-%D7%94%D7%93%D7%93%D7%99%D7%AA

Posted in: הבלוג שלי

Comments are closed.